Početna strana > Hronika > Tomas Flajner: Sud pravde prepisao argumente SAD
Hronika

Tomas Flajner: Sud pravde prepisao argumente SAD

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. jul 2010.

Tomas Flajner, profesor ustavnog prava i nekadašnji savetnik srpskog pravnog tima, kaže za "Blic" da će mišljenje Međunarodnog suda pravde imati "katastrofalan efekat na međunarodno pravo".

"Sud je zbog svoje loše argumentacije potpuno izgubio legitimitet. Skoro sam siguran da je bilo političkih pritisaka, jer su argumenti izneseni u mišljenju MSP identični argumentaciji koju su SAD iznele pred sudijama u decembru", kaže bivši dekan Pravnog fakulteta u Frajburgu.

- Stav Međunarodnog suda pravde je kontradiktoran. Problem je što je legalno značenje mišljenja veoma usko, jer Sud odlučuje samo o papiru u kome se kaže da Vlada Kosova proglašava nezavisnost, odnosno odlučuju samo o tome da li ta rečenica krši međunarodno pravo ili ne. Sudije su mišljenja da ta rečenica ne krši međunarodno pravo, a u isto vreme smatraju da Kosovo nema pravo na unilateralnu secesiju. Svako može da razume da je ovde reč o kontradiktornosti - kaže profesor Flajner.

Politički efekti mišljenja MSP su, prema njegovom mišljenju, mnogo veći od pravnih - jer politički lideri teritorija koje žele otcepljenje dobijaju poruku da imaju pravo da to urade.

- Za mene je u mišljenju MSP najgadnije što taj sud nije ni razmatrao pitanje - da li je kršteno pravo srpske manjine na Kosovu. Smatram da su njihova prava veoma narušena - prvo, uskraćeno im je pravo da se obrate Ustavnom sudu Srbije bez ikakve kompenzacije, a drugo, Srbi na Kosovu nemaju mogućnost da izraze svoju političku volju, recimo, da se odvoje od Kosova - kaže Flajner.

Profesor međunarodnog prava Radoslav Stojanović je mišljenje MSP nazvao "pravno razočaravajućim činom". Član srpskog pravnog tima u procesu sa BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu i bivši ambasador Srbije u Holandiji kaže:
- Kao pravnik sam razočaran, a kao čovek rastužen mišljenjem Međunarodnog suda pravde. Sudije su se najviše pozivale na Rezoluciju 1244, iako jednostrani pravni akt ne može biti izvor međunarodnog prava. Sudije su to zanemarile i to me strašno čudi, ne mogu da shvatim da su to uradili.

Profesor Stojanović kaže da su sudije napravile negativan presedan "na koji će moći da se pozivaju sve grupe koje u celom svetu hoće da se otcepe iz bilo kojih razloga, a na prvom mestu Srbi u Republici Srpskoj". On naglašava da je mišljenje za njega kao pravnika "nešto potpuno neverovatno", posebno jer poznaje sudije, koji su pravnici visokog ranga.

- Ne može Kosovo biti uzeto kao poseban slučaj, jer postoji princip koji važi još iz Rimskog prava a to je da prethodni protivpravni akt ne može nikada stvoriti pravo. Oni su upravo na tome napravili najveću grešku. Na ovakvo mišljenje suda mogu da se pozovu Srbi u Republici Srpskoj. Svi širom sveta mogu da se pozovu na ovo i da kažu "po međunarodnom pravu to nije zabranjeno". Međutim, u međunarodnom pravu ne važi princip da je dozvoljeno sve što nije zabranjeno, a sud je ovakvim svojim mišljenjem stvorio negativni presedan u svetskim odnosima - kaže Stojanović.

Na pitanje da li bi odluka bila drugačija da smo drugačije formulisali naš podnesak, naš sagovornik kaže:

- Znate, o ovome očigledno odlučuju najveće sile sveta. Trebalo je da tražimo podršku iz Vašingtona.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner